Saç Gürleştirme Nasıl Yapılır?

Yüz estetiğimizin dış dünya ile iletişimini tamamlayan saçlarımız, erkeklerin de artık kadınlar kadar dikkat ettiği önemli bir unsurdur. Saçın bakımlı olması, parlak olması, beyazları olmaması, saç kesimi ve en önemlisi ise saçımızın gür olması iletişim konusunda etkileyicilik teşkil eder. Bu sebeple saçlarımızın gür olmasını isteriz. Peki daha gür saçlara sahip olmak için ne yapılmalı, dilerseniz bu konuyu inceleyelim...

Saç Gürleştirme Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle saçlarımız aşırı sıcağa karşı dayanıklı değildir. Bu sebeple saçları düzleştirmek adına kullanılan maşa ve saç kurutma makinesini çok sık uygulamak saçlarınızın zarar görmesine neden olmaktadır.
  • Saçların daha fazla kırılmasını önlemek ve var olan kırıkları yok etmek adına saçlar kuruyken taranmalıdır.
  • Saçlarınızı beslemek ve güçlendirmek adına kullandığınız krem ve şampuanları belirli aralıklarla değiştirin. Özellikle mevsimlerdeki saç değişimlerinize göre hareket etmeniz saçlarınızı koruyacaktır.
  • Yine kırıklarla ilgili bir diğer etken ise, saçlarınızdaki kırıklar yeni çıkan saçların da kırılmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebeple ortalama 3 ayda bir defa saçlarınızdaki kırıkları aldırmanız Saç Gürleştirme konusunda faydalı olacaktır.
  • Saç Gürleştirme için bazı doğal yağlar ve tarifler vardır. Dilerseniz en etkili olan birkaç tanesine göz atalım...

Sarımsak ile Saç Gürleştirme

4 adet diş sarımsağı iyice dövdükten sonra, macun kıvamına gelecektir. Bu macunu saç diplerinize iyice uygulayıp 1 saat kadar beklettikten sonra iyice yıkayın. Sarımsak saç tellerinin kopmasına engel olmakla birlikte, yeni saç tellerinin de oluşumunu tetikleyerek, dolgun gözükmesini sağlayacaktır.

Karanfil ile Saç Gürleştirme

Kuruttuğunuz karanfilleri bir miktar suda iyice kaynatın. Sonrasında süzdüğünüz karanfil suyu ılık hale gelince saçınıza uygulayın ve 1 saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı iyice yıkayın. Saçların nefes almasını, kırıkların onarılmasını, hacim kazanmasını ve saç gürleşmesi’ni sağlayan bu formülü haftada sadece 1 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Isırgan Otu ile Saç Bakımı ve Isırgan Otu Saç Gürleştirme Maskesi

Önceden kaynattığınız suyun içerisine bir tutam kadar ısırgan otunu ekleyin ve karıştırın. Su ılıklaştığında, süzün. Süzdüğünüz bu su ile saçlarınızı iyice yıkadıktan sonra 1 saat kadar bekleyin. Daha sonra durulayın. Saç gürleştirme konusunda etkili olan bu kürü 1 haftada 2 defa uyguladığınızda faydalarını göreceksiniz.

Doğal Yağlar ile Saç Gürleştirme

Doğal yağların saç ve deri beslemede önemli rol oynadığı kanıtlanmıştır. Bu sebeple doğal yağlardan yapılacak bir karışım saç gürleştirme adına etkili olacaktır.

Genellikle Doğal Yağlar ile Saç Güçlendirme konusunda etkili olan yağ çeşitleri aşağıdaki gibidir;

  • Sarımsak yağı
  • Badem Yağı
  • Çam Yağı
  • Havuç Yağı
  • Buğday Yağı

Bir kap içerisine bu yağlardan bir miktar eklenip, iyice karıştırıldıktan sonra saç ve saç derisine 5-6 dakka kadar masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı iyice durulamalısınız. Bu kür düzenli olarak 2 ay boyunca haftada 1 defa uygulandığında, etkili sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

Saç Gürleştirme için Kesin Çözüm

Yapılması ve yapılmaması gerekenleri, saç maskelerini, doğal yağları ve kürleri inceledik. Bunların yanı sıra kesin çözüm olarak kullanımında alınan sonuçların kanıtlandığı gözlemlenmiş Saf Keratin Yüklemesi, Saç Gürleştirme konusundaki en etkili yöntemdir. Saç gövdesi Keratin proteininden oluşmaktadır. Saçlarımızdaki yıpranmalar nedeniyle keratin proteininde azalma sebebiyle saç dökülmesi, kuruması ve kırıklar meydana gelir. Saf Keratin Yüklemesi ile saçlarınız canlılık kazanır, nem oranı artar, hacimlenir ve en önemlisi Saç Gürleşmesi meydana gelir.