Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir ?

Kadınları ve erkeklerin ortak sorunu olan Saç Dökülmesi, keratin proteininden oluşan saçların zayıflaması, hastalıklar, ilaç kullanımı ve genetik faktörler nedeniyle karşımıza çıkmaktadır.

Saç Dökülmesi’nin Nedenleri

 1. Protein Eksikliği

Saçın temel maddesi olan Keratin bir proteindir. Beslenme düzensizliği, yetersiz protein tüketimi ve bilinçsiz diyetler sebebiyle vücut protein ihtiyacını karşılayamadığından dolayı saç büyümesini ve oluşmasını durdurmaktadır.

 1. Hamilelik

Kadınlarda hamilelik sürecinde saç dökülmesine etken olan büyük neden fiziksel strestir. Vücuttaki değişimler, gerilmeler, kasılmalar, ağrılar vb. Durumlar nedeniyle hamilelik sırasında ve hamilelikten daha çok bebek doğumundan hemen sonrasında saç dökülmesi gerçekleşmektedir.

 1. Fiziksel Stres

İnsan vücudu, zorlanmalara karşı dayanıklılık gösterir. Hastalıklar, fiziksel tramvalar, ameliyatlar bu direnci zorlayan faktörlerdir. Vücut direncimiz, bağışıklık sistemine bağlı olarak zayıfladığında bu tip fiziksel stres durumlarından sonra özellikle 3-6 aylık bir süreçte belirgin olarak saç dökülmesi yaşanabilmektedir.

 1. İhtiyaç Fazlası A Vitamini Tüketimi

Vücudumuzun çalışma mekanizması ve günlük enerjimizi karşılaması adına vitaminlere ihtiyaç duyulmaktadır fakat bu vitaminlerin gereğinden fazla tüketimi zararlı olabilir. Amerikan Dermotoloji Akademisi, A vitaminin ihtiyacınızdan fazla tüketilmesi durumunda saç dökülmesi’ne neden olduğunu kanıtlamıştır.

5 – Kalıtımsal Faktörler

Temelde erkek tipi kelliğin kadın versiyonu olan Androjenik veya Androgenetik Alopesi olarak adlandırılan bu tip saç dökülmesi, genetik faktörlere dayanır. Ailenizdeki sizden üst nesildeki kadınlarda belli bir yaşta saç dökülmesi gözlemleniyorsa, bu durum sizde de yaşanabilir

6 – Erkek Tipi Kellik Durumu

60 yaşını aşmış 3 erkekten 2’sinde saç dökülmesi görülür. Bu tip  Saç Dökülmesi’nin nedenleri genetik faktörler ve testesteron, östrojen ve progesteron hormonlarının değerleriyle alakalıdır.

7- Anemi (Kansızlık)

Ülkemizde de sık sık karşılaşılan Anemi hastalığı, 20-49 yaş aralığındaki her 10 kadından birinde, demir eksikliğine bağlı olarak görülmektedir. Bu yaş grubunda olan kadınlar eğer Anemi hastalığına bağlı olarak saç dökülmesi yaşıyorlar ise doktor tavsiyesi dahilinde demir takviyesi alarak Saç Dökülmesi’ini azaltabilir veya durdurabilirler.

8- Dişi Hormonlar

Hormonlardaki değişiklikler, hamilelikte olduğu gibi Saç Dökülmesi’ne neden olabilir. Yine kadınlarda bu durum menapoz evresinde de görülmektedir.

9- Psikolojik Dirence Bağlı Saç Dökülmesi

Fiziki stres kadar etkili olmasa da psikolojik stres de saç dökülmesine neden olmaktadır. Boşanma, sevilen birini kaybetme, yoğun iş stresi, şiddet gibi durumlarda karşılaşılmaktadır.

10 – B Vitamini Eksikliği

Anemi’ye bağlı olarak yaşanan saç dökülmesinde olduğu gibi, saçların beslenmesi ve yıpranmasıyla B vitamini eksikliğinden dolayı saç dökülmesi yaşanmaktadır. Yine bir doktor tavsiyesi ile alınacak B vitamini takviyesi bu durumu ortadan kaldıracaktır.

11- Hipotiroidizm

Endokroniloji bilim dalının incelediği bu hastalık saç dökülmesine neden olabilmektedir. Boynumuzda bulunan trioid bezleri, büyüme, gelişme gibi etkileşimler ve metobolizma için önem teşkil etmektedir.

12- Kemoterapi

Halk arasında en çok bilinen ve kimsenin yaşamamasını temenni ettiğimiz kanser hastalığının tedavisi olarak bilinen Kemoterapi, hızla bölünen kanser hücrelerini yokederken, yine hızla bölünen saç hücrelerini de yok ettiği için saç dökülmesine neden olur.

13 – Hızlı ve/veya Kontrolsüz Kilo Kaybı

Uygulanan diyetlerin sağlıklı olması çok önemlidir. Vitamin eksikliği, besin yetersizliği nedeniyle vücudun fiziki stres altına girmesine neden olacak hızlı veya kontrolsüz kilo kaybı, saçtaki Keratin proteinin azalmasına, saç dökülmesine ve saç gövdesinin güçsüzleşerek incelmesine neden olmaktadır.

14- Poliklistik Over (PKOS) Sendromu

Erkek ve dişi seks hormonlarında meydana gelen dengesizlik olarak bilinen bu sendromda Androjen’in fazla olması nedeniyle, kilo alımı, diyabet riski ve saç dökülmesi görülmektedir.

15- Anti-Depresan ve Kan Sulandırıcı İlaçlar

Fizki direnci etkileyebilecek bazı ilaçlar veya yan etkilerinden belirtilmiş olanlar saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Bunlardan en bilindikleri anti-depresanlar, kan sulandırıcılar ve beta-bloker olarak bilinen tansiyon ilaçlarıdır.

16-  Yaşlanma

50’li ve 60’lı yaşlara giren yetişkin bireylerde saç dökülmesi her 5 kadından 2’sinde ve her erkekten 2’sinde görülmektedir. Bu yaş grubundaki kişilerde saç dökülmesi nedenleri, genellikle hormonlar ve genetik faktörlerdir.

17 -  Şekillendirmeye Bağlı Saç Dökülmesi

Uzun süreler boyunca saçlarınızı yıpratacak, örgü, kimyasal maddeler ile şekillendirme, yüksek ısılı saç maşaları gibi faktörler saçınızı ve saç köklerinizi yıpratarak, saç dökülmesinde etkin rol oynamaktadır.

18 – Anabolik Steroid Kullanımına Bağlı Saç Dökülmesi

Anabolik Steroid, testeron hormonu ile aynı değerlere sahip olduğundan bu hormona ihtiyaç duyan kişilerin veya sporcuların tercihidir fakat dezavantajı ise yan etki olarak, yukarıda bahsettiğimiz PKOS sendromuyla aynı bileşenlere sahip olduğundan saç dökülmesine neden olmaktadır ve budurum Amerikan Dermotoloji Akademisi’nce de onaylanmıştır.

19 - Otoimmüne Bağlı Saç Dökülmeleri

Aşırı aktif bağışıklık sistemi durumu olarak bilinen bu hastalık, vücutta bir karmaşaya yol açar. Bu karmaşa sonucu immün sistem, saçları yabancı bir uzuv olarak algılayıp yanlışlıkla hedef alarak saç dökülmesine neden olur.

20 – Lupus

Otoimmüne sınıflarından biri olan Lupus hastalığı yine aynı şekilde immün sistemin kendi doku ve organlarını hedef alarak savaştığı, kronik inflamatuar bir hastalıktır.Bu sebeple saçları da hedef alarak onların dökülmesine sebebiyet verir.

Saç dökülmesi nedenlerini detaylı olarak incelemiş bulunmaktayız. Dilerseniz şimdi de saç dökülmesine mani olma ve tedavi yöntemlerini ele alalım...

Saç Dökülmesini Engelleyen Yöntemler Nelerdir?

Saç dökülmesini yukarıdaki nedenlere bağlı olarak, uzman hekimin gerçekleştireceği muayene ve tetkikler sonucunda tıbbi tedavi yöntemleriyle azaltmak ve tamamiyle durdurmak mümkündür. Bu tedavi yönteminin yanı sıra alabileceğiniz küçük önlemler ile saç dökülmesini siz de azaltabilir veya durdurabilirsiniz;

 • Saç ve saç derisine zarar verecek olan saç şekillendirme, boya, yanlış bakım ürünlerinden uzak durulması gerekmektedir.
 • Protein ve B grubu vitaminleri hekim tavsiyesi ile kullanmanız önerilir.
 • Fiziki ve psikolojik stresten uzak durmak
 • Sigara ve alkol tüketimini kesmek
 • Jöle ve saç spreyi gibi ürünleri kullanmamak veya azaltmak.
 • Yüksek miktarda A vitamini tüketmemek.
 • Halk arasında saçı hergün yıkamak gibi bir şehir efsanesi olsa da, saçı 2-3 günde Ph 5.5 değerinde bir şampuan ile yıkamak saçınız için daha faydalı olacaktır.