Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saçlarımız adeta bir mimarinin dekorasyonunu tamamlayan tasarımlar gibidir. Onları şekillendirir, trendlere ve tarzımıza göre kestirir. En uygun şampuanları seçer ve onlara özen göstermeye çalışırız. Lâkin hava şartları, hayatın getirdiği sorumlulukların öncelikte olması, sigara tüketimi gibi bir çok etken bazen bu detayı kaçırmamıza ve saçlarımızın deforme olmasına sebep olur. Saç Keratin ismindeki proteinden oluşmaktadır. Saç ve saç köklerini beslemezsek, insan vücudunun temel fizyolojisinde olduğu gibi besinsiz kaldığı için, zayıflayıp hastalanacaktır. Bu sebeple saçlarımıza tüm şartlara göre gereken özeni göstermemiz gerekmektedir.

Sizlere saç bakımı için birkaç püf noktasından bahsedeceğiz.

 

  • Şampuan saçlarımızın olmazsa olmazıdır. Gerek bakım gerekse temizlik için saçlarımızı besleyen bu ürünlerin seçiminde bilinen bir yanlış vardır. Genellikle kişiler saçlarına göre şampuan tercih ederler. Aslında saça göre şampuan seçmekten daha ziyade, saçınızın bağlı olduğu deriye göre seçilmelidir. Bir çiçeğin yapraklarından çok, toprağını ve kökünü sulamamız gerektiği gibi saçlarımızda da saç köklerimiz ve saçlarımızın bağlı olduğu deri önce gelmelidir.
  • Saç bakımı ürünleri dendiğinde bir diğer ürün saç kremi olarak karşımıza çıkar. Saç kremi, saç kök hücrelerini besleyen, saça canlılık veren bir üründür. Bu noktada saç kremini seçerken, şampuanınız ile aynı marka olması tavsiye edilir.
  • Saçlar, gün içerisindeki hareketler, hava etkenleri, bulunduğumuz ortamlar nedeniyle yağlanmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıyorsanız, ada çayı, papatya özü ve çay ağacı içeren şampuanları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bahsi geçen bitkilerin yağ yakıcı özelliği olduğundan, saç derinizdeki yağlanmayı önleyecektir.
  • Kadınların bir çoğu saçlarını estetik bir görünüş için boyamaktadır. Boyalar kimyasal olduğundan, saçlara direkt olarak etki edip zarar verir. Boyalı saçlar için tercih ettiğiniz şampunlar, boyanın saça verdiği zararı en aza indirmek için boya ile mücadele ederler. Bu sebeple saç dökülmesi görülmesi muhtemeldir. Eğer saç dökülmesine sahipseniz, saçı güçlendiren, besleyen Bu sebeple saç dökülmesi görülmesi muhtemeldir. Eğer saç dökülmesine sahipseniz, saçı güçlendiren, besleyen ve kesin çözüm olduğu kesinleşmiş Saf Keratin Yüklemesi tercih edebilirsiniz.
  • Saç şekillendirici tercihlerinizde, doğal olanları kullanmanızı her zaman tavsiy ediyoruz. Çünkü saç şekillendiriciler gün boyu saçımızda kaldığı için, dökülmeye ve yıpranmaya neden oluyor.

Saç Bakım Ürünü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç bakım ürünlerinizi alırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

  • Saç derisinin ideal PH değeri 5.5’tir. Bu noktada saç derinizin bu değeri yakalayabileceği bir şampuan tercih edilmelidir.
  • Fazla köpüren şampuanları tercih etmemekte fayda var, zira çok köpüren şampuanlar çamaşır deterjanlarına yakın seviyede kimyasallar içermektedir ve hem cildinize hem de saçlarınıza zarar verecektir.
  • Çok çeşitli saç kremi olduğundan, saç kremi içerisine dahil edilmiş şampuanlar yerine saçınızın ihtiyacına yönelik kremler seçmeniz tavsiye edilir.
  • Şampuan ve saç kremleri saçı beslemede etkili olsa da bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Bu noktada  saç bakımı ürünleri içerisinden saç destek solüsyonlarını kullanmanız önerilir.
  • Saçınıza yaptığınız rutin şampuan uygulamasından sonra saç dibine uygulanması tavsiye edilen, kafein içerikli saç kremlerini saçınıza haftada 4-5 defa uygulamak saçınızı güçlendirecektir.