Kadınlarda Saç Dökülmesi

Erkeklerde olduğu kadar ciddi boyutlara ulaşmayan Kadınlarda Saç Dökülmesi, özellikle dış görünüşlerine fazlasıyla önem veren kadınlarda ruhsal çöküntüye sebebiyet vermektedir. Bilinmelidirki, fiziksel ve duygusal stres ve psikolojik çöküntüler saç dökülmesini arttıran etkenlerdir ve dikkat edilmelidir. Kadınlarda saç dökülmesinin %50’lik bir oranı geçici saç dökülmesidir ve gerekli uygulamalar yapıldığında bu durumdan tamamiyle kurtulmaları mümkündür. Dilerseniz Kadınlarda Saç Dökülmesi’ne sebep olan etkenleri detaylı olarak inceleyelim...

Kadınlarda Saç Dökülmesi’nin Nedenleri

  • Hamilelik Dönemi ve Saç Dökülmesi

Hassas bir dönem olan gebelik, kadın vücudunda bir çok değişime yol açmaktadır ve saçlar da bu değişim listesinin içerisindedir. Hamilelikteki diğer vücut değişiklikleri gibi, saç dökülmesi de doğum sonrasında düzelerek, dökülen saçların yerini yeni sağlıklı saçların aldığı görülmektedir.

 

  • Hastalıklar ve Gıda Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Trioid bezleriyle ilgili olan ve çoğu kadında rastlanabilen Guatr, Kanser hastalığı, Anemi yani kansızlık gibi hastalıklar kadınlarda saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Hastalıkların tedavi süreçlerinden sonraki dönemde iyileşme ile birlikte, yeni saçlar sıkmasıyla Kadınlarda Saç Dökülmesi problemi ortadan kalkmaktadır.

 

  • Menapoz Dönemi ve Hormonal Değişimler

40 yaşını aşan kadın bireylerde saç sağlığında yaşa bağlı olarak yıpranmalar meydana gelir. Bunun akabinde meydana gelen Menapoz ile hormon salgılamadaki azalma sebebiyle saç dökülmesi meydana gelmektedir. Östorajen yani kadınlık hormonu seviyesi düşmeye başladığında, saçların uzamayı yavaşlatır, parlaklığında azalma meydana gelir.

  • Saç koparma hastalığı (Trikotilomani)

Psikolojik bir hastalık olan saç koparma hastalığı yani Trikotilomani, saç ve tüylerini koparmakla tatmin olan kişilerde görülmektedir. Saç koparmak adeta bir takıntı haline gelir ve ilerlemesi durumunda belirgin olarak saçlarda azalma gözlemlenir.

  • Demir Eksikliği

Kadınlarda sıklıkla karşılaşılan Demir (Fe) elementinin eksikliğine bağlı olarak, kan ve kandaki demir oranı yüksek olmasına rağmen, demir depolarının düşük olması, Kadınlarda Saç Dökülmesi’ne neden olan önemli bir faktördür. Bir hekim tarafından gerekli görüldüğü takdirde alınacak demir takviyeleri ile bu durumdan kolaylıkla kurtulabilir, eski saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

  • Yüksek Ateşe Sebep Olan Enfeksiyonlar

Mikropların vücuda yayılması olarak bilinen enfeksiyon, her şartta vücut dengesini bozmaktadır. Saç hücreleri ise vücudumuzdaki en duyarlı hücrelesel yapılardan biri olmasından dolayı enfeksiyonlardan da en hızlı etkilenenlerdir. Bu sebeple yüksek ateşli enfeksiyon rahatsızlıkları, Kadınlarda Saç Dökülmesi’nde önemli rol oynamaktadır.

  • Saç Kıran (Alopi Areata)

Tüm kafa derisinde genel saç dökülmesinden ziyade, kafadaki saç bölgesinde, parça parça 1.5-2 cm ve bazı durumlarda daha geniş görülebilen saç dökülmesi ve saçsızlık hastalığıdır. Genellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde görülen bu hastalık, aşırı stres ve enfeksiyonlara bağlı olarak meydana gelmektedir. Saç Folikülleri, bağışıklık sistemi tarafından yabancı madde olarak tanımlanır ve vücut tarafından uzaklaştırılarak saçsızlık problemi ortaya çıkar.

Kadınlarda Saç Dökülmesi, estetik görünüş ve psikolojik açıdan önemli bir etkendir. Bu sebeple saç dökülmesi yaşayan kadınların, gerekli tedbirleri alarak, sağlıklı saçlara kavuşmasında hem sosyal hayat hemde sıhhiyatları bakımından aksatılmaması gerekmektedir.