Erkeklerde Saç Bakımı

Gün geçtikçe farklılaşan sosyal hayat ve günümüze kök salmış sosyal medya ile erkeklerde kadınlar kadar dış görünüşlerine önem vermeye başladılar. Gözler, dişler, giyim tarzı ve bu bütünlüğü tamamlayan vücudun zirvesinde bulunan saçlar. Yeni nesil saç kesimleri, şekillendirmeler ile günümüz modasına ayak uyduran erkekler, saçlarının görüntüsü kadar saç bakımına da özen göstermektedirler.

Erkeklerde Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saçlar günlük yaşantıdaki dış etkenlerden ve kişide bunlara bağlı oluşan duygusal ve fiziksel stres, gıda yetersizliği, vitamin eksikliği gibi bir çok neden ile deformatif bir sürece girmektedir. Bu süreçte saçlarda kuruma, saç tellerinde kırılmalar, cansızlık ve saç dökülmesi oluşur. Erkeklerde Saç Bakımı’nı ele alırsak aşağıdaki önerileri uygulamak saçlarınızın eskiden olduğu gibi canlı ve sağlıklı formuna kavuşmasına yardımcı olacaktır.

  • Saç Maskesi

Kadınlarda da tercih edilen saç maskeleri, saçların güçlendirilmesi ve beslenmesi için önemli etken taşımaktadır. Kısa saçlı erkeklerin kısa süreli uygulaması gerekmektedir. Fayda sağlarken zarara yol açmasını istemezsiniz. Saçları uzun erkekler ise normal süre prosedürünü uygulayabilirler.

  • Jöle ve Saç Şekillendiricilerden Uzak Durmak

Saçlarımıza şekil verici kimyasallar, düzleşmesi için ısı uygulayan maşa ve saç kurutma makineleri, saç, saç kökleri ve saçın bağlı olduğu deriye zarar verebilmektedir. Bu sebeple, olabildiğinde doğal saç şekillendiricilerini kullanmak ve yüksek ısı veren düzleştiricilerden uzak durmak Erkeklerde Saç Bakımı konusunda bir diğer önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • Hindistan Cevizi Sütü Yağı

İçerisinde bulundurduğu C ve E vitamini deposuyla saçlara ve saçın bağlı olduğu deriye bir hayli faydalı olan bu doağl yağ, saç dökülmesini de önleyici özelliğe sahip. Bunların yanı sıra doğal şekillendirici olarak da işlev görerek, saçlara canlı bir görünüş ve yumuşaklık katmaktadır. Ortalama 8 yemek kaşığı yani 120 gr kadar Hindistan Cevizi sütünü ısıttıktan sonra saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın ve saç derinizin bu sütü emmesi için 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra şampuanınız ile yıkayarak saçınızı durulayın. Kuru saçlar ve kuru saç derisi için ideal bir bakım olacaktır.

  • Saç Tarama

Özellikle uzun saçlı beyler, saçlarını ıslakken taramamalıdırlar. Çünkü kırıklara sahip bir saç, ıslakken tarandığında daha fazla kırığa yol açarak sonrasında güçsüzleşen saçlar nedeniyle, seyrelmelere sebebiyet verecektir. Bunun yanı sıra kişisel saç şekillendirme ürünlerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Keskin uçlu, sert ve plastik taraklar kullanmamalısınz. Bu tarz ürünler saçlarınızın kırılmasına ve tarama sırasında saç derisine zarar verebilmektedir. Saçlarınızı kuruttuktan sonra taramanız da etkili bir Erkek Saç Bakımı’dır.

  • Derinlemesine Saç Temizliği için Ardıç Yağı

Gün içerisinde saçlarımız egzoz, hava kirliliği, sigara dumanı gibi bulunduğunuz ortamdaki hava şartlarından etkilenmektedir. Saçlar havadaki bu negatif unsurları emerek güçsüzleşir ve bu tip etkenler şampuan, sabun gibi kişisel bakım ürünleriyle tam anlamıyla temizlenemezler. Derinlemesine bir saç temizliği ve saçınızın tabiri caizse yenilenmesi için 10 damla ardıç yağını, 5-6 damla biberiye yağı ve 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak saç derinize sürdükten sonra havlu ile başınızı sarıp 2 saat kadar bekletin ve daha sonra durulayın. Saçlarınızda biriken toksinlerden arındıracaktır.

Erkek Saç Bakımı önemli bir konudur. Sonrasında saçsızlığa, yıpranmış ve şekillenmeyen sert saçlara sahip olmamak adına saçlarınıza gereken özeni göstermeniz gerekmektedir.